About Us

Our Team

Executive Department

Cheryl Crazy Bull (Sicangu Lakota)
President and Chief Executive Officer
Follow Cheryl on Twitter and Facebook

Carrie Basgall
Executive Assistant to President and CEO

Emily White Hat, J.D.  (Sicangu Lakota)
Director, Strategy and National Outreach

Operations

Tammy Miller-Carlson, CPA
Chief Financial and Operations Officer

Denise Powell
Controller

Glenda Aretxuloeta (Jicarilla Apache)
Information Technology Strategy Manager

Fiona Guina (Eastern Shoshone)
Information Technology Services Coordinator

Veronica Schultz
Accountant/Building Manager/Benefits Administrator

Melissa Silver (Diné)
Data Entry Specialist

JoAnna Thompson
Front Desk Administrator

Megan Thoms
Data Services Coordinator

Cherylynn Tsikewa (Zuni Pueblo)
Assistant to the Chief Financial and Operations Officer

Office of Research and Sponsored Programs

David Sanders, Ph.D. (Oglala Lakota)
Vice President, Research, Evaluation and Faculty Development

Tarajean Yazzie-Mintz, Ed.D. (Diné)
Vice President, Program Initiatives

Cassandra Harden (Diné)
TCU–ECE Initiatives Program Coordinator

Crystal LoudHawk-Hedgepeth (Diné)
Research Associate

Bridget Skenadore (Diné)
Program Officer, Native Arts and Culture

Kendra Teague
Program Administrator

Natalie Youngbull, Ph.D.(Cheyenne & Arapaho/Assiniboine & Sioux)
Faculty Development Program Officer

Public Education

Dina Horwedel, J.D.
Director of Public Education and Communications

Jaime Aguilar
Website Media Specialist

Resource Development

NancyJo Houk
Chief Marketing and Development Officer

Jamie Schwartz
Director of Major Gifts

Karen Cheung
Director of Marketing

Anna Crawford
Principal Gifts Officer

Jordan Cooper
Grant Writer and Researcher

Emi Deguchi
Planned Giving Officer

Liana Epstein
Development Coordinator

Katie Keating
Community Engagement Manager

Amita Manandhar
Marketing Coordinator

Mackenzie Parker
Major Gifts Grants Supervisor

Emily Petoskey (Little Traverse Bay Band of Odawa Indians)
Major Gift Associate

Carly Pilius
Development Coordinator

Erlidawn Roy (Meskwaki/Ojibwe/Laguna Pueblo/Isleta Pueblo)
Grants Coordinator

Elizabeth Russell
Manager, Corporate Partnerships

Aaron Smith
Assistant Director of Major Gifts

Kimberly Urish
Major Gifts Officer

Janna Stieg
Major Gifts Officer

Tong Xiong
Development Systems Report Writer/Analyst

Student Success Services

Patrick McTee
Director of Student Success Services

Orville Cayaditto (Diné)
College Admissions Coach

Cheryl DeGraff (Potawatomi)
Administrative Assistant

Davida Delmar (Navajo)
College Admissions Coach

Leia Fish (Blackfeet)
Transfer Program Coordinator

Tiffany Gusbeth (Northern Cheyenne)
Assistant Director of Student Success Services

Cody Emrick
Program Coordinator – TCU Scholarships

Matthew Makomenaw, Ph.D. (Grand Traverse Bay Band of Ottawa and Chippewa Indians)
College Pathways Administrator

Cheyenne Marlin (Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa Indians)
Senior Student Success Coach

Teresa Melendez (Pokagon Band of Potawatomi)
College Success Coordinator

Kelley Mitchell (Diné)
Program Coordinator

Jack Soto (Diné/Cocopah)
Program Administrator – Internship and Career Readiness Programs

Owen Sapulpa Jr. (Sicangu Lakota/Mvskoke Creek)
Administrative Assistant